שלמות נפשית

כילדה גדלתי על ברכי האמונה כי שלמות נפשית מחוברת בקשר עמוק ויציב עם פרפקציוניזם, אולם כיום אני מבינה כי הם מנוגדים לחלוטין. הופכיים. מי שנגוע בחיידק הפרפקציוניזם, אף פעם אינו שלם עם מעשיו ותוצאותיהם. חיים אלו מלווים במחשבות שאולי אפשר להגיע למצוין, טוב ביותר אינו מספיק. מצב זה גורם לסערות נפש, העדר שלווה ואכזבות מעצמי ומהזולת. זה נושא למאמר אחר, מניחה שיכתב בעתיד.

שלמות נפשית הינה מצב בו האדם מרוצה מעצמו וכן ממצבו בחיים, שמח בשמחה פנימית, אף אם אינה ניראת ואינה תלויה בגורם חיצוני כלשהו. האדם שבע רצון מהקיים בחייו, רואה את "חצי הכוס המלאה" בכל רגע ורגע. האם יש לו כל מה שרוצה? כנראה שלא, אולם הוא מרוצה מהקיים. יכולת זו, לראות את הקיים, מגבירה את השקט הנפשי והשלווה המתלווים לשלמות. 

הזכרתי גם את שביעות הרצון העצמית, האם הוא שלם עם כל מה שעשה בכל רגע ורגע? 

עשה את הטוב ביותר שיכול, ברגע ביצוע הדברים כולל ההחלטות שקיבל.

תחושת שביעות הרצון והשלמות מתלווה לעשייה הנכונה שמחליט האדם לעשות, היא נכונה עבורו ברגע ההחלטה והביצוע. המחשבה או התחושה כי עשה את הטוב ביותר שיכול, ברגע ביצוע הדברים כולל ההחלטות שקיבל היא המשמעותית ביותר. יתכן כי לאחר פרק זמן, עשוי להיות קצר מאוד, האדם יחשוב שיכול היה לעשות משהו אחר. אולם אם היה יכול בעבר, ברגע קבלת ההחלטה, לחשוב על הפיתרון עליו הוא חושב בהווה, ברגע זה,  יתכן כי היה מסוגל גם לעשותו. גם אם חשב על הפיתרון אולם פסל אותו, כנראה שעמד משהו בינו ובין המעשה. חלק מהמחשבות שלנו ברגעים אלו עוסקות במידת המסוגלות העצמית וחלקן בשאלת ה"מחיר". "מחיר" המעשים מתחיל בעצמי, כיצד אני ארגיש כאשר המעשה יעשה וכן אחרי, וכן בתגובת הסביבה הנוגעת למעשה.

אפרת, צעירה בת 37, כיום דוגמנית הבית של רשת אופנה. כנערה בת 17 הגיעה לסוכן דוגמניות אשר הבטיח לה הצלחה רבה. אפרת החליטה כי אינה מוכנה להתמסר "גופנית ובוודאי שלא להפסיד שעות לימודים או אולי להפסיק ללמוד". משמע אפרת לא היתה מוכנה להתמסרות גופנית ומנטאלית. אפרת לא היתה מוכנה לשלם מחיר כה יקר, איום על השכלתה והמפחיד מכל, על פי דבריה " התעללות בגוף" להרעיב את הגוף ולהימצא בלחץ.       

אפרת היגיעה אליי לטיפול מכיוון שלא מצאה את מקומה בעולם התעסוקה. היא עבדה במספר מקומות ועיסוקים, תמיד היו מרוצים ממנה אולם היא לא היתה מרוצה בעיקר מהעיסוק. פתחנו את חלום הנערות שלה, שחזרנו את תהליכי קבלת ההחלטות את הקריטריונים ובעיקר את הפחדים שמנעו ממנה להיכנס לעולם הדוגמנות. אלו היו רגעים קשים, אפרת בכתה אולם רק אז אפרת הבינה מה היו המניעים והקריטריונים שהובילו אותה להחלטה בגיל 17. היה זה רגע משמעותי בו אפרת דיברה והעריכה את עצמה על ההחלטה שקיבלה בגיל כה צעיר "כל השנים חשבתי שהייתי פחדנית ונמנעתי מאתגרים. אולם כרגע אני רואה ומבינה כי כבדתי את עצמי, על כל המשתמע מכך". זה היה הרגע בו הגיעה אפרת לשלמות נפשית.

אפרת הבינה כי קיבלה את ההחלטה הנכונה ביותר שיכולה היתה לקבל כנערה בת 17, טענה שגם כיום באותם תנאים היתה מקבלת אותה החלטה. כאשר בדקה האם החלטה זו נכונה לה בהווה, כאישה בוגרת בת 37, מסקנתה היתה כי היא רוצה להכנס לעולם הדוגמנות כיום, כאישה בוגרת שיכולה לשמור על איזון, לקבל החלטות עצמאיות ולהגן על עצמה בהיבטים שונים וכן לשלב את הדוגמנות עם תחומים אחרים בחייה. אכן היא משלבת עם הדוגמנות: הורות, זוגיות, לימודים (התחילה את לימודי התואר השני במהלך הטיפול) וכו'. 

אנו למדים מדוגמא זו כי אדם המתמודד עם אתגר ומשיג תוצאה רצויה, היכולת להתגבר על האתגר דורשת את התבונה האנושית, מגייסת אותה ומגיעה לתוצאות. תוצאה רצויה ותחושת ההתגברות על האתגר מובילה לתחושת סיפוק ושלמות נפשית שהינה שלווה ורוגע בעיקר. תחושות אלו נובעים מכיוון שהאדם  הגיע למקום שהוא רוצה להימצא בו. בנקודת האתגר אנו מחליטים לשנות התנהלות כתוצאה ממחשבה או רגש או התנהגות חדשים או כולם ביחד.

השלמות מושגת למרות האתגרים. האם האדם מושלם? לא 

אולם קיימת שלמות עם ההתנהלות, מקבלים את ההחלטה או המעשה מתוך הבנת המניעים, גם אם לעיתים לא ראינו אותם ברגע האמת. זוהי השלמות הנפשית. לעיתים אדם אחר במצבנו ינהג באופן שונה, אולי אף אנחנו בתנאים אחרים היינו מקבלים החלטה שונה. זו היחודיות של כל אחד מאיתנו, לכל אחד נכון משהו אחר, מתחיל במחשבות ומסתיים במעשה. על כן מיותר לשפוט ולבקר את האחר או את עצמנו בדיעבד, מכיוון שבכל רגע ורגע המחשבות והרגשות שלנו משתנים ואנו מקבלים החלטות שונות.

במצב של שלמות נפשית אנו  מקבלים את עצמנו קבלה מלאה, מתוך הבנת העדר השלמות האישית, המובילה לשלמות נפשית. מצב זה מאפשר להמשיך את תהליך הלמידה בעזרת התובנות מכל מעשה לכיוון שאנו שואפים להגיע אליו, ולהנות מרוגע ושלווה הבאה משלמות נפשית.

כדי להגיע לשלמות נפשית התבוננו במעשים מהם אתם מרוצים.

למדו מהרגעים בהם אתם מבקרים את עצמכם:

מה מניע אתכם? מה המטרה שלכם? 

כדי להגיע לשלמות נפשית, בדקו מה אתם יכולים לחשוב או לעשות אחרת ברגע זה?

בהצלחה ( -:

אם אתם מתקשים לעבור את התהליך לבד ולהגיע לתוצאות, זה הרגע לפנות לקבל סיוע מקצועי.

מוזמנים ליצור קשר   

סגירת תפריט